Jump to content

Mukoza sarayları okyanusta hayatta kalma harikası


Cenk Önsoy
 Share

Önerilen İletiler

  • Bilim Üyesi

Okyanusların orta derinliklerindeki karanlık sularda yaşayan ve birleşerek ortak yaşayan canlıların vücut planlamaları ortaya çıkarıldı.

Bilim insanları şimdi bunları 'doğa harikası' olarak niteliyor. Çünkü bu sualtı 'mukoza sarayları' ayrıntılı sıhhi tesisata sahip: Su akımını yönlendiren yapılar, odalar, valfler, iç kanallar.. Tüm bunlar, normalde zayıf miktarda besin bulunan deniz suyu çorbasından bakteriler yardımı ile uygun gıda partiküllerinin hasat edilmesine yardımcı oluyor.

104755440_1432600703602631_1907701986107837386_n.jpg

Bu canlılar her ne kadar farklı bireyler olarak doğsalar da böyle bir yapıyı nasıl inşa edeceklerini biliyorlar.

çalışma: https://www.nature.com/articles/s41586-020-2345-2

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sohbete sen de katıl

Dilersen hemen kayıt olabilir ya da hemen bilgilerini girip yorum yapabilirsin Eğer bir hesabın varsa giriş yaparak üyeliğinle yorumlayabilirsin

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

Hakkımızda

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel bilim haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz. Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Bilim Günlüğü internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Yer Sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

Yer Sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız buradan iletişime geçerek bildirebilirsiniz. 

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

×
×
  • Yeni Oluştur...