Jump to content

Cenk Önsoy
 Share

Önerilen İletiler

  • Bilim Üyesi

 Kuantum dolanıklık teorisi nedir?

Eşleştirilen kuantum seviyesindeki parçacıkların, birbirlerinden ayrıldıklarında dahi, aynı davrandıkları teorisidir ki; yıldızlar arası bir testle de onaylanmıştır. (1) Aralarında kilometrelerce mesafe bulunan parçacıklardan biri, bir yönde dönmeye zorlansa diğeri de aynı anda kendiliğinden ters yönde dönmeye başlar.

jbGRRYSiyhgRKbWL2CzbtG-650-80.jpg

Peki, bu bize ne kazandırıyor?

Bir iletişim sistemi.. İlk akla gelen şey ‘hack’lenemeyecek bir internet erişimi oluşturmak olsa da böyle bir iletişim sisteminin daha büyük kazançları olacak. Örneğin, geleceğin yıldızlar arası seyahat eden, ışık yılları uzaklıktaki uzay gemilerinin, gezegenimizle anlık iletişim sistemi gibi.. Günümüz teknolojisi ile kendi Güneş sistemimizdeki gezegen Saturn yörüngesinde bulunan bir uzay aracı ile Dünya arasındaki iletişim 78 dakika gecikmeli olarak yapılıyor. Çünkü radyo sinyalleri ile gönderilen komutların ışık hızı ile yaptığı seyahat, ancak bu kadar zamanda bitebiliyor. (2) Ancak kuantum dolanıklığı ile çalışan bir iletişim sistemimiz olsaydı bu haberleşme anlık olarak gerçekleşecekti.

Peki, kuantum dolanıklığı neden ‘ışınlanma’ ile bağdaştırılıyor?

Bu yöntem ile (teoride) örneğin bir eşyanın tüm parçacıkları başka çiftleri ile eşleştirilecek, ardından o eşya başka bir yerde yeniden yapılandırılacak ve orijinal madde de yok edilecek. Her ne kadar ışınlanma olarak adlandırılsa da aslında bu yöntem bir ışınlama değil.. Neden mi? Çünkü bizim ‘ışınlanma’ kelimesine atfettiğimiz anlam maddenin bir yerden, bir yere hızla aktarılması. Bu yöntemde ise maddenin kusursuz bir kopyası, klonu inşa ediliyor. (teoride)

Alıntı ve atıflar;
1. https://www.livescience.com/52811-spooky-action-is-real.html
2. https://www.space.com/36630-cassini-saturn-spacecraft-survives-grand-finale-dive.html

Diğer bazı bilgiler:
https://www.theguardian.com/science/2017/jul/12/scotty-can-you-beam-me-up-scientists-teleport-photons-300-miles-into-space

İçerik: https://www.facebook.com/AktuelBilim/posts/1431987633663938

 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sohbete sen de katıl

Dilersen hemen kayıt olabilir ya da hemen bilgilerini girip yorum yapabilirsin Eğer bir hesabın varsa giriş yaparak üyeliğinle yorumlayabilirsin

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

Hakkımızda

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel bilim haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz. Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Bilim Günlüğü internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Yer Sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

Yer Sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız buradan iletişime geçerek bildirebilirsiniz. 

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

×
×
  • Yeni Oluştur...