Jump to content

Hayvanlar ile ilgili ilginç bilgiler


Bahar Demir
 Share

Önerilen İletiler

1) Zehirli kurbağalar, zehirlerini yedikleri karıncalardan elde ederler ve çoğunlukla zehirli olan hayvanların derileri uyarı niteliğinde olması için parlak renklidir.

2) Yarasalar kuş değildir memeliler grubunun bir üyesidirler.

3) Atların atası bir köpek büyüklüğünde bir hayvandır. (Hyracotherıum 55-34 MYÖ)

4) Filin hortumu aslında burnu ile üst dudağının birleşmesinden oluşmuştur yani üst dudakları yoktur.

5) Flamingoların tüylerindeki pembe rengin sebebi yedikleri yiyeceklerin içindeki karotin adlı madde sayesindedir. 

6) Su aygırlarının ter rengi kırmızıdır ve sütleri ise pembe renklidir.

7) En büyük gözlere sahip canlı 50 cm’lik göz çapıyla dev mürekkepbalığıdır ve şimdiye kadar ölçülmüş olan en büyük mürekkepbalığı 18 metre uzunlukta ve ağırlığı bir tonu aşan bir mürekkepbalığıdır. 

?  İnsanlarda evrimsel süreç içerisinde oluşan ve hepimizin yaşadığı şey olan hıçkırığın sebebi çok eskilere dayanır. İnsan hıçkırması, atalarımızın suda yaşadığı dönemden kalmış olabilir. İki yaşamlılarda, suyu solungaçlara iterek nefes almayı sağlayacak olan beyindeki sinirsel komut, memelilerde kötü bir şekilde taklit edilmiştir. Diyaframda kasılmaya yol açarak hıçkırmaya neden olur. 

Bana hayvanlarla ilgili ilginç gelen bazı bilgileri burada da paylaşmak istedim sizinde ilginç bulduğunuz bilgiler veya üzerine eklemek istediğiniz şeyler var mı? :)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Cenk Önsoy, 43 dak. önce yazdı:

Bu tarz "muhteşem" derleme bilgiler için güvenilirlik açısından birkaç kaynak ekleyip de bilginin nereden geldiğini belirtmemizde fayda var; en hızlı koşan vahşi hayvan hipopotam değil evet; ancak neden çita diye sorulduğunda, veriyi teyit edebilmeliyiz ;)

Haklısınız koyucaktım ama unutmuşum bir anlığına. Bu iki kitaptan okuyup derlemiştim bilgileri. 

Kaynak:

Robert Wınston Evrim Devrim (kitap) 

Hayvanların Şaşırtan Dünyası (kitap) 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sohbete sen de katıl

Dilersen hemen kayıt olabilir ya da hemen bilgilerini girip yorum yapabilirsin Eğer bir hesabın varsa giriş yaparak üyeliğinle yorumlayabilirsin

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

Hakkımızda

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel bilim haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz. Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Bilim Günlüğü internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Yer Sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

Yer Sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız buradan iletişime geçerek bildirebilirsiniz. 

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

×
×
  • Yeni Oluştur...