Kafein, Yüksek Yağ ve Şeker İçeren Diyetlerin Sağlık Risklerini Dengeleyebilir

Tüketilen besinlerin genel sağlık ve refah üzerindeki rolleri önemlidir. Yakın tarihli bir araştırmaya göre kahve ve diğer bazı içeceklerde mevcut olan kafein obeziteye yol açabilecek bir diyetin olumsuz etkilerinin bazılarını dengeleyebilir.

Kafein, Yüksek Yağ ve Şeker İçeren Diyetlerin Sağlık Risklerini Dengeleyebilir
Kafein, Yüksek Yağ ve Şeker İçeren Diyetlerin Sağlık Risklerini Dengeleyebilir

Tüketilen besinlerin genel sağlık ve refah üzerindeki rolleri önemlidir. Yakın tarihli bir araştırmaya göre kahve ve diğer bazı içeceklerde mevcut olan kafein obeziteye yol açabilecek bir diyetin olumsuz etkilerinin bazılarını dengeleyebilir. ABD’de, Chicago Illinois Üniversitesindeki bir araştırma ekibi tarafından yürütülen çalışma kafeinin yağ hücrelerinde lipid depolanmasını azaltabildiğini, kilo alımını ve trigliseritlerin üretimini sınırlayabildiğini bulmuştur. Araştırmalarda fareler kullanılmış, mate çayından ekstrakte edilen kafeini tüketen farelerin % 16 daha az ağırlık kazandığı ve kafeinsiz mate çayını tüketen kontrol grubuna kıyasla yüzde 22 daha az vücut yağı biriktirdiği bulunmuştur.  Sentetik kafein ile kahveden ekstrakte edilen kafeinin etkilerinin birbirine benzer olduğu görülmüştür.

Kahvedeki kafein bir uyarıcıdır, aşırıya kaçmadan tüketilmesi sağlıklıdır.

Kafein Lipit Birikimini Azaltıyor

Dört hafta boyunca, çalışmadaki farelere yüzde 40 yağ, yüzde 45 karbonhidrat ve yüzde 15 protein içeren bir diyet uygulanmış ayrıca, dört fincan kahvede bulunan miktara eşit kafein verilmiştir. Dört haftalık sürenin sonunda, çeşitli fare gruplarındaki yağsız vücut kütlesinin yüzdesi önemli ölçüde farklı bulunmuştur.

Mate çayı flavonoidler ve fitokimyasallar bakımından zengin bir bitkisel içecektir.

Mate çayı, güneydoğu Latin Amerika ülkelerindeki insanlar tarafından uyarıcı olarak tüketilen, flavonoidler, fitokimyasallar ve amino asitler açısından zengin bitkisel bir içecektir.  Bir porsiyon mate çayında bulunan kafein miktarı 65–130 miligramdır. Demlenmiş kahve ise 30–300 mg kafein içermektedir. Mate çayı, kahve veya sentetik kaynaklardan kafein alan fareler, diğer gruplardaki farelerden daha az vücut yağı biriktirmiştir. Farelerde adipositlerde lipit birikimi, daha fazla vücut ağırlığı ve vücut yağı artışı ile önemli ölçüde ilişkili bulunmuştur. Etki mekanizmasını belirlemek için adipoz hücreleri (yağ hücreleri) sentetik kafeine, kahve veya mate kafein ekstraktlarına maruz bırakılmış, hücre kültürü çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Kaynağından bağımsız olarak kafeinin, yağ hücrelerinde lipid birikimini yüzde 20–41 oranında azalttığını bulunmuştur.  Araştırmacılara göre, bu bulgular kafeinin bir anti-obezite ajanı olarak kabul edilebileceğini göstermektedir. Mate çay ve diğer kafeinli içecekler obezite ve diğer metabolik bozuklukları önlemek için etkili bir önlem olarak kullanılabilir.

Kafein anti-obezite ajanı olarak kabul edilir.

Azalmış Gen Ekspresyonuyla Da İlgisi Var

Bilim insanları ayrıca obezite ve lipit metabolizması ile ilişkili birkaç genin ekspresyonunu ( glikozdan yağ asiti sentezinde rol oynayan yağ asidi sentaz geni veya “Fasn” ile triglisertilerin parçalamasında rol oynayan bir enzimin kodlanmasını sağlayan lipoprotein lipaz veya “Lpl” geni izlemiştir.

 Mate çayı kafeini tüketen sıçanlara ait yağ dokusu hücre kültürlerinde Fasn ekspresyonu yüzde 31- 39 oranında, Lpl ekspresyonu ise yüzde 51–69 oranında azalmıştır.

Çalışmaya göre, karaciğerdeki fasn ve iki başka genin azalmış ekspresyonu, karaciğerde düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterol ve trigliseritlerin üretiminin düşmesini uyarmıştır. Mate veya diğer kaynaklardan gelen kafein tüketimi, hem yağ dokudaki hem de karaciğerdeki belirli lipojenik enzimlerin modülasyonu nedeniyle yüksek yağlı, yüksek sükrozlu diyetin vücut kompozisyonu üzerindeki zararlı etkisini hafifletmiştir.

Diyete Kafein Dahil Edilmeli

Görülmektedir ki kafeini ve kafeinli içecekleri diyete dahil etmek yüksek yağlı, yüksek şekerli bir diyetin risklerini azaltabilir.Kafein diyete aşağıdaki yollardan biriyle alınabilir:

*Demlenmiş veya filtre kahve

*Espresso

*Türk kahvesi

*Yeşil çay ve siyah çay

*Bitter çikolata kaplı kahve çekirdekleri

Uyarı: makalede belirtilen ipuçları ve öneriler sadece genel bilgi amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiye olarak yorumlanmamalıdır. Bir tıbbi sorunla ilgili herhangi bir sorusu olanlar daima doktoruna veya profesyonel bir sağlık uzmanına danışmalıdır.

Kaynak 1 ve Kaynak 2