Köpeğiniz, düşündüğünüzden daha fazlasını anlıyor!

Bilimsel çalışma, köpek severleri sevindirdiği gibi, dilin kökenleri hakkındaki araştırmaları da hızlandıracak.

Köpeğiniz, düşündüğünüzden daha fazlasını anlıyor!
Köpekler ne söylediğinizi anlıyor mu?

Gerçekten köpeğiniz ne söylediğinizi anlıyor mu?

Kelimelerinizi  “anlamasa” bile ses tonunuzdan birazda olsa ne demek istediğinizi anlar. Ancak yeni bir görüntüleme çalışması, köpeklerin beyinlerinin sadece söylendikleri tonla değil,  gerçek kelimelere cevap verdiğini göstermektedir. Çalışma, köpek severleri sevindirdiği  gibi, dilin kökenleri hakkındaki araştırmaları da hızlandıracak.

Viyana Üniversitesi'nde bilişsel bir Biyolog olan Tecumseh Fitch, "Konuşma algısının temel yönlerinin uzak akrabalarla paylaşılabileceğini gösteren önemli bir çalışmadır" diyor.

İnsan dilinin temel yapı taşları olan kelimeler, diğer türler arasında nadiren bulunur. Şişe burunlu yunuslar ve yeşilbaşlı papağanlar, isimler gibi sesleri çıkarabilir; tavuklar, çayır köpekleri ve bazı hayvanlar da dahil olmak üzere hayvanlar, bazı avcıları tanımlayan alarmları verir. Köpeklerin kelimeler üretmediği, ancak bazılarının 1000'den fazla insan kelimesini tanıdığı bilinmektedir (insan seslerine anlam katabileceklerini gösteren davranışlar). Yeni çalışma, köpeklerin kavradıkları şeyin ne anlama geldiğini gerçekten bildiklerini gösteriyor.


İnanılmaz değil mi?

İnanılmaz değil mi?

Köpeklerin insan konuşmalarını nasıl işlediğini bulmak için, Budapeşte'deki Eötvös Loránd Üniversitesi'nde bir Nörobilimci olan Attila Andics ve meslektaşları, dört türden beyin tarayıcılarını ve 13 gönüllü aile köpeğini kullandılar: Border collie, Golden retriever, Tüysüz Çin köpeği ve Alman çoban köpeği. Köpekler, eğitmenlerinin ses kayıtlarını dinlerken tarayıcıda hareketsiz uzanmak için eğitilmişlerdi. Köpekler bir övgü tonunda ve nötr bir tonda anlamlı kelimeler (Macarca "aferin!") duydular. Ayrıca nötr ya da övgüye değer bir ses tonunda anlamsız kelimeler duydular.

Bilim insanları beyin taramalarını analiz ettiklerinde, antrenörün tonundan bağımsız olarak köpeklerin beynin sol yarım küresinde anlamlı kelimeleri, tıpkı insanların yaptığı gibi işlediklerini gördüler. Fakat köpekler anlamsız sözler için bunu yapmadılar. “Bu farkın akustik bir nedeni yok” diyor Andics. “Bu kelimelerin köpekler için bir anlamı olduğunu gösteriyor.”

Beynimiz kelimeyi tonlardan farklı işler.

Beynimiz kelimeyi tonlardan farklı işler.[/caption]

Köpekler, aynı zamanda insanlar gibi beyinlerinin sağ yarım küresinde tonlamayı işlediler. Övgü sözlerini, öven bir tonda duyduklarında, beyninin bir başka parçası parladı: Ödül Alanı! Anlam ve tonun birbirini geliştirdiği görüldü. Andics “Duyduklarını yorumlamak için iki bilgiyi birleştiriyorlar, tıpkı bizim gibi” dedi.

Yeni sonuçlar, bilim insanlarının köpek beyinlerinin insan konuşmalarını nasıl işlediğine dair bilgiler eklemiş oldu. Köpekler, sesleri yorumlamaya, sesleri (sol yarım kürede) ayırt etmeye ve (sağ yarım kürede) duyguları ileten sesleri analiz etmeye ayrılmış beyin alanlarına sahiptir.

"Bu bulgu, köpeklerin söylediğimiz her şeyi anlamadığı anlamına gelmez "

New York şehrindeki köpek davranışlarını ve bilişini inceleyen ve çalışmaya dahil olmayan Julie Hecht, "Bu bulgu, köpeklerin söylediğimiz her şeyi anlamadığı anlamına gelmez " diyor. “Ama sözlerimiz ve tonlamalarımız köpekler için anlamsız değil.” diyerek ekliyor.

Fitch, köpeklerde bu yeteneğin ne kadar yaygın olduğunu ve konuşan insanlar arasında büyümenin ne kadar etkisi olduğunu görmek için benzer çalışmaların diğer evcil hayvanlarda ve insan tarafından yetiştirilen kurtlarda yapılmasını umuyor.