Polidaktili nedir?

Çok parmaklılık anormalisi - Polidaktili tam olarak nedir?

Polidaktili nedir?
Polidaktili nedir?

Polidaktili denilen bu durum, diğer popüler anormali türlerine göre toplumda daha sık gözlenmekte.

Sadece el parmakları değil ayak parmaklarının sayısındaki fazlalıkla da kendini gösteren polidaktilide baş parmağın ya da serçe parmağın yanında oluşan yapılar, parmaktan sayılıyor. Kimi zaman gerçek bir parmak kadar gelişmiş olan yapı, kimi zaman da sadece bir çıkıntı şeklinde duruyor.

Gelişmiş olsun veya olmasın, ekstra parmaklar çoğu zaman ana parmakların gösterdiği fonksiyonel özellikleri gösteremiyorlar.

Fazla parmaklar bazı durumlarda yanındaki parmağa yapışık şekildedir. Bizden bir hikaye: Afyon’da bir köyün 10 hanesi, 6 parmaklı olduğu sebebiyle hastaneye başvurmuş.Aslında bu sayının daha fazla olduğu, kişilerin utandıkları için bunu sakladıkları söyleniyor.

Tarımla uğraşan bu köyün sakinleri, fazla parmağa sahip oldukları için iş yapamadıklarından şikayetçi. Köyde nesillerdir polidaktiliye sahip bireylerin olduğundan anlaşılacağı üzere fazla parmaklılık, genetik bir mutasyon sonucu ortaya çıkıyor.

Eğer Afyonlu köylüler gibi akraba evliliğini tercih eden bir yerde yaşıyorsanız genetik farklılığı her jenerasyonda yaşamanız olası.

Çok-parmaklılık-anormalisi-Polidaktili.jpg

Nadir hastalıkların cirit attığı ülke Hindistan’dan Akshat Saxena, çok parmaklı oluşunu avantaja çevirmek istemiş.

El ve ayak parmaklarının toplamı 34 yapan bu Hintli çocuk, dünyanın en çok parmaklı insanı olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başarmış. Saxena’nın annesi ilk çocuğu olduğu için heyecanlıyken birden parmaklarındaki fazlalığı görünce çok şaşırmış.

Ülkemizde de doğan çocuğun ilk olarak el ve ayak parmaklarını sayıp kontrol etme geleneği günümüze taşınmış bir uygulama.

Aynı zamanda 6 parmaklı el, Fringe dizisinde bir sembol olarak karşımıza çıkıyor. Dizinin jeneriğinde kelebek, kurbağa, yaprak gibi birçok işaret kullanılmış. Bunlardan bir tanesi de el izi. İlk bakışta anlaşılmasa da el izinde altı parmak var; yani polidaktili birinin el izi.

Dizinin kritiğini yapanlar komplike düşünerek 6 parmaklı bu eli Pisagor Teoremi ile ilişkilendirmişler. Bazıları ise ilk insana ait bir fosilin 6 parmaklı olduğuna atıfta bulunmak için böyle bir sembol seçildiğini düşünmüş. Haklı olabilirler, dizinin bir sahnesinde Sam Weiss’in elinde The First People (İlk İnsanlar) kitabı görülüyor.

Bu kitabın ise sadece bir kez basıldığı düşünülüyor. Weiss’in tuttuğu kitapta da ilk basım olduğu yazıyor.