Jump to content

Önerilen İletiler

Kediler tatlı ancak bir o kadar da acayip yaratıklardır. Bir bakarsınız, hareket eden herhangi bir şeyin üstüne atlayarak evin içinde koştururlar, sonra bir bakarsınız, atacak olduğunuz şu eski pizza kutusunun içine çömeliyorlardır. Fakat bir TED-Ed videosuna göre, kedilerin böylesine ürperti tipler olmasının bilimsel bir sebebi var ve bunun hepsi, onların evrimsel tarihiyle ilgili. Bakın, kediler aynı anda hem yalnız yaşayan yırtıcılar, HEM DE daha büyük etoburların avları olacak şekilde evrimleşmişlerdir ve onların tuhaf alışkanlıkları, bu taktiklerin ikisini de yansıtır.

İlk olarak, saldırıyı ele alalım. TED-Ed için bu bölümü oluşturan Ohio State Üniversitesi’nden veteriner ve kedi uzmanı Tony Buffington’a göre, kedilerimizin ataları, küçük avları avlama yeteneklerini keskinleştirmek için milyonlarca yıl harcamış. Gün boyunca onlar, kertenkeleler ve fareler gibi hayvanları düzenli olarak sinsice izler, üzerine atlar, öldürür ve yerlerdi, bu ayrıca günümüz kedilerinin neden her gün bir büyük tabak yerine ufak, düzenli öğünler yemeyi tercih ettiğini açıklıyor (bütün kedi sahiplerinin bildiği üzere, bu yalnızca kusmasını istemek olur).

Kediler neden hep tuhaf davranır.jpg

Kedilerin böylesine ürkütücü tipler olmasının bilimsel bir sebebi var ve bunun hepsi, onların evrimsel tarihiyle ilgili görünüyor.

Nesilden nesle geçen bu yırtıcılık yetenekleri ayrıca, kedilerin neden evinizin etrafındaki herhangi bir şeyi ve herşeyi tırmalamayı sevdiğini açıklıyor. Hayır, onlar yeni kanepenizden nefret etmiyorlar, onlar sadece pençelerini keskin ve arka tarafları ile bacak kaslarını gergin tutmak istiyorlar, çünkü vahşi doğada, onların atalarını hayatta tutmuş olan şey buydu. Peki ya kitaplığınızın tepesini sevmeleri? Bu, avlanmak için en iyi gözlem noktasıdır. Fakat av içgüdüsü de güçlüdür; işte bu yüzden tüylü şeyiniz, küçük yerlerde saklanmayı sever: çantalar, donlar, kutular, poşetler, yatağın altı. Ayrıca görünüşe göre, salatalıklardan bu yüzden korkuyorlar. Eğer kum kutularını lütfen temiz ve taze tutarsanız, size ayrıca minnettar olacaklardır, çünkü herhangi bir idrar kokusu, büyük korkunç yırtıcıları tam da onların üzerine çekecektir. Teşekkürler.

Açık konuşmak gerekirse, meraklı kedi davranışlarının bazılarının ardında bulunan bilimi biliyor olmak, aslında onları daha az acayip veya daha az sevimli yapmıyor. Fakat anlaşılması zor küçük tuhaflarımızın nasıl mücadele ettiğine dair biraz ışık tutuyor ve yıllar boyunca parça pinçik olmuş divan ayaklarını biraz daha fazla anlamamı sağlıyor. Şimdi anladım dostum, hayatta kalmak için pençelerini keskin tutman lazım.

Yerleştirmeye kapalı olduğu için sitemizden izletemiyoruz; buradan izleyebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=sI8NsYIyQ2A

ukarıdaki videoya bakarak, kedilerin tuhaf davranışları ardındaki evrimsel tarih hakkında daha fazlasını bulabilir ve bilimin henüz açıklayamadığı kedigillerle ilgili bir şeyi öğrenebilirsiniz. Burada spoiler yok, fakat onların mırıltıları tamamen garip. Ve kedilerden nefret eden oradaki herkes, köpeklerin “sadece beni sev!” basitliği ile onların daha kolay canlılar olduğuna kanmayın. Ortaya çıktığına göre aslında kucaklanmaktan nefret ediyorlar ve bütün bu zaman boyunca evcil hayvanlarımıza işkence yapıyormuşuz.

Kahretsin, evlerimizi paylaşmak için gerçekten hayvanlar aleminin en büyük bilmecelerinden bazılarını seçmişiz.

Referans

sciencealert.com/why-does-your-cat-act-so-weird-all-the-time
facebook.com/notes/%C3%B6zet-haber/kediler-neden-hep-tuhaf-davran%C4%B1r/1066140673444955
ed.ted.com/lessons/why-do-cats-act-so-weird-tony-buffington

 

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sohbete sen de katıl

Dilersen hemen kayıt olabilir ya da hemen bilgilerini girip yorum yapabilirsin Eğer bir hesabın varsa giriş yaparak üyeliğinle yorumlayabilirsin

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


Hakkımızda

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel bilim haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz.

Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

×
×
  • Yeni Oluştur...